אלה

אלה הוא סוג עץ ממשפחת האלתיים שכמה ממיניו נפוצים בארץ והוא מזוהה לעיתים עם עץ האלון. האלה היא עץ דו ביתי שאחד נושא פרחים זכריים והשני פרחים נקביים. לחלק מהמינים יש פירות טובים למאכל.

לעצי האלה אין פריחה מרשימה וצבעונית וההפריה נוצרת ע"י הרוח אשר מפזרת את האבקה. בארץ יש ארבע מיני אלות: אלה ארצישראלית, אלה אטלנטית, אלת המסטיק ואלה אמיתית.

אלה ארצישראלית- נמצאת ברוב חורשות הארץ. ברוב המקומות היא נראית כשיח בגובה של מטר עד שניים, אבל במקומות מסוימים, מבודדים יחסית, היא יכולה להגיע לגובה של עד 10 מטר. לבלוב העלים והענפים אדום וכן גם תפרחת הפרי. העלה של האלה הארצישראלית מורכב מנוצה, עליו רכים ומסתיימים בחוד ארוך. בכל עלה 4-6 זוגות עלעלים ולרוב עוד עלעל אחד בלתי זוגי וקטן יותר בקצהו של העלה. העפץ של האלה הארצישראלית נראה כמו בננה. חודשי התפרחת באלה הארצישראלית הם מרץ- אפריל. בתקופה זו יוצאים אשכולות של פרחים זעירים וצפופים. ברפואה העממית משתמשים בפירות כתרופה לצרבת, כיב-קיבה, כאב שיניים, כאב בטן ועוד. ע"י לעיסה של הפרי. הרתחה של קליפת העץ משמש לטיפול באקזמה ושטפי דם. מהגזע מפיקים טרפנטין כשחורצים את קליפתו.

אלה אטלנטית- תפוצתו משתרע מהגולן והגליל העליון עד הר הנגב. עץ מפותח מגיע לקוטר של 2.5 מטר. האלה האטלנטית נוטה לגדול בצורת עץ ולא כשיח כמו האלה הארצישראלית. גידול עץ זה הוא מהיר וכן גם התעבות הגזע. העלה של האלה האטלנטית מורכב מנוצה ובו 3-5 זוגות עלעלים ועוד עלעל בודד בלתי זוגי בקצה. בסוף הקיץ צבע העלים מאדים לקראת השלכת. באביב העץ מלבלב וגם אז עליו אדומים. חודשי התפרחת הוא כמו באלה הארצישראלית במרץ- אפריל. בזמן זה יוצאים פרחים קטנים, רבים וצפופים. הפרי גם הוא בצבע אדום אך הפירות ללא זרע מכחילים. הפרי הבודד הוא בית גלעין חד זרעי עגול, קוטרו 6-77 מ"מ והוא אכיל לאחר קלייה. הפרי משמש גם כתבלין ואפשר להפיק ממנו שמן לצריכה ביתית, לרפואה ולמאור. מהשרף של העץ מכינים טרפנטין לשימוש תעשייתי ורפואי.

אלת המסטיק- זהו שיח מסועף צפוף ורחב. גובהה השכיח מגיע ל1.5 מ, בערך וקוטר נופה עד 4 מ'. במקרים חריגים עשוי לגדול כעץ שגובהו עד 55 מ'. השיח מכיל שרף שממנו נהגו להכין חומר ללעיסה ששימש לתיבול ולמרפא, ומכאן שם המסטיק. העלים של השיח מסורגים, ומורכבים, בעלי 4-6 עלעלים המסודרים בזוגות. חודשי התפרחת הם אפריל- מאי. הפרחים הינם חד מיניים וערוכים בתפרחת דמוית מכבד. הפירות צומחים באשכולות דלילים. הפרי הבודד דמוי בית גלעין והוא מכיל זרע אחד. צבע הפרי בתחילה ירוק ולאחר מכן משתנה לאדום וצבע פרי בשל שחור.

אלה אמיתית- קרוי גם בשם אלת הבֻּטנה. עץ זה מגיע לגובה של 10 מטרים. לעץ עלים נשירים דמויי נוצה ומסודרים באופן שווה לאורך הפטוטרת ואורכם בין 10 ל- 20 ס"מ. הפרי בעץ הוא בלוט בעל זרע מוארך העטוף בקליפה קשה ובתוכה ליבה ירוקה שעטופה בקרום סגול אדום חום. הליבה היא החלק האכיל. לאחר קטיפה של הפרי, הקליפה מתייבשת ומחליפה צבע מירוק לצהוב ונפתחת מעצמה באופן חלקי. זהו הפיסטוק אותו אנחנו מכירים ממאכלים שונים ומתוקים שמוצאת ממדינות ערב כגון בקלווה, רחת לוקום וכנאפה. בישראל כמו בעוד מדינות נהוג לאכול את הפיסטוק לאחר המלחה וקלייה. וכן בישראל מכונה הפרי פיסטוק חלבי על שם מוצאו מחלב שבסוריה.