אלון

האלון הוא העץ העיקרי והנפוץ בנוף הארץ ישראלי. שלושה מבני מיניו נפוצים בארץ אלון מצוי, אלון תבור, אלון תולע ועוד שני מינים אשר גדלים רק בחרמון אלון שסוע ואלון הלבנון.
האלון המצוי ואלון התבור הם מהגדולים בין עצי ארצנו.
פירות האלון נקראים בלוטים והם נמצאים בבסיס הנקרא ספלול ובכל סוג של אלון הם בצורה שונה. בלוטי האלון ניתנים לשימוש כתחליף לקפה ואכילה לאחר טחינה וקלייה.

אלון מצוי- גדל בעיקר כשיח ירוק ומהווה מרכיב חשוב בחורש הארצישראלי. ישנם עצים אך לרוב שיחים וזאת בגלל האקלים היבש בישראל ולכן לא צומח לגובה, אהוב על בע"ח אשר רועים בשדות שבהם גדלים עצי האלון. גובה העץ נע בין מטר ל-6 מטרים וישנם מקרים שמגיע לגובה 10 מטרים. נמצא אלון מצוי בן מאות שנים שהגיע לגובה של 18 מטרים והיקף גזעו כמעט 6 מטרים, הין שרידי המנזר הצלבני בגן הלאומי עין חמד ליד ירושלים. העץ לעולם לא נותר ללא עלים, בניגוד לשאר עצי האלון בארץ, עליו של האלון המצוי מתחדשים לפני שהישנים נושרים.

אלון תבור- עץ חד ביתי המשיר את עליו בחורף. עליו גדולים וגלדנים, שפתו משוננת ומכוסה בשערות. הוא מגיע לגובה של 4-9 מטרים אך יש את העצים "המקודשים" בני מאות שנים ועצומים בגודלם ונמצאים ליד אתרים מקודשים כמו אתרי תפילה או קבורה. אלון התבור הינו עץ מוגן בשל השמדת היערות המאסיבית בתקופה העות'מאנית עקב שימוש בעץ להסקות דודי קיטור.

אלון התולע- עץ חד ביתי המשיר את עליו בחורף. עלהו קטן יותר מעלה אלון התבור ושערותיו נושרות. גדל במקומות קרים וגשומים וסימן ההיכר שלו הוא שהבלוט גדול מהספלול וקשקשי הבלוט קצרים ולא דוקרים.

אלון שסוע- עץ שגודל לרוב בטורקיה ובישראל גדל רק בחרמון והינו עץ מוגן. עץ נשיר אשר גובהו נע בין 25 ל 40 מטרים וקוטר גזעו עד 2 מטרים. עליו שעירים בגסות ומפורצים מאוד וקשקשי הבלוט שלו ארוכים ומאונקלים. אלון השסוע משמש כעץ נוי וכשובר רוח. אלון הלבנון- כמו אלון שסוע כך גם אלון הלבנון בארץ גדל רק בחרמון. עץ נשיר שמגיע לגובה 10-15 מטרים. מוגדר כצמח מוגן בישראל. עליו דקים מאורכים בצורה סימטרית ומגיע לאורך 4 ס"מ. צידו העליון של העלה בצבע ירוק כהה והצד התחתון ירוק בהיר.