עצים מיוחדים

עוזרר 

סוג ממשפחת הורדים שכולל כ 260 מיני עצים ושיחים. עץ נשיר הגדל בעיקר במזרח התיכון. בעברית נקרא עזרד בסורית עזררא ובערבית זערור. אורך חייו כ-400 שנה ויש זנים שמדיעים לגובה של עד 5 מטרים. לפרחיו עלי כותרת לבנים המפיצים ריח עז ופירותיו אדומים. הפרחים שלו וגם פרותיו משמשים למאכל או כקישוט. מכינים מהפירות ריבות, מיצים ויין. שייכות העץ למשפחת הורדים מאופיין בעץ ע”י  כך שהענפים והגזע מעוטרים בקוצים. העלים גדלים סביב הענפים הצעירים בצורה ספירלית ובאשכולות על ענפים ארוכים. ישנם כמה סוגים של עוזרר: עוזרר קוצני, עוזרר אדום, עוזרר חד-גלעיני ועוזרר סיני. כולם מוגדרים בישראל כצמח מוגן.
מקדמיה

עץ אגוז המקדמיה. עץ ירוק עד שגובהו מגיע עד 13 מטרים. מקור העץ הוא מזרח אוסטרליה ואינדונזיה. צבע הפרחים לבן עד סגול או ורוד ולהם 4 עלי כותרת. העלים של העץ מסודרים בקבוצות של 3-6 והם דמויי רומח בצורת ביצה או דמוי אליפסה. הפרי של העץ הוא כדורי מעוצה וקשיח מאוד בעל קליפה מגובששת וכולל זרע אחד או שניים. המינים אותם ניתן לאכול מקדמיה תמימה ומקדמיה ארבע עלית ושאר המינים מכילים גליקוזידים ציאנוגנים  הרעילים לאדם. באוסטרליה הילידים האבוריג’ינים משרים ומסננים את המינים האלה על מנת לנצל את המינים האלו. תוחלת החיים של עץ מקדמיה עד כ- 100 שנה ומתחיל להניב כמות מסחרית בהיותו בן 7 שנים ומעלה. גדל בטמפרטורה של 10-40 מעלות ולא עומד במזג אויר קר מידי ואינו עומד ברוחות חזקות בגלל ענפיו השבירים ושורשיו אשר אינם מעמיקים בקרקע. קליפת אגוז המקדמיה קשה במיוחד אך לאחר זמן מסויים בתנאים של יובש וחום נפתחים חריצים בקליפה וקל יותר לפצח אותם.
קקאו

עץ הקקאו הוא עץ ירוק עד.  זהו עץ טרופי הזקוק לתנאי אקלים מוגדרים היטב, מומלץ לא מתחת ל- 15 מעלות, לכמות גבוהה של לחות וצל מירבי. לרוב מגדלי אותו בין עצים גבוהים והם מגנים עליו מפני רוחות, שלא עומד בהן.  עץ הקקאו מניב פירות כאשר הוא בן 3 שנים והלאה ומשך חייו כ- 60 שנה. פירות הקקאו גדלים סמוך לגזע בתוך תרמיל וצבעם הוא ירוק, צהוב, כתום או אדום. הפירות בעלי ציפה לבנה ושעירה המכסה את הגרעין. להכנת אבקת קקאו איכותית מייבשים את הזרעים עם הציפה לתת עוד טעם בקקאו מהציפה.  יש סוג של עץ קקאו לבן הנקרא גם בשם מקמבו, הקקאו הלבן הוא עץ יותר עמיד ויש בו יותר ציפה הנפרדת בקלות מהגרעין אך כמעט ולא ניתן לייצר ממנו אבקה. עץ הקקאו מגיע לגובה של 5 עד 10 מטרים ויהיו הבודדים שיגיעו גם ל- 20 מטרים.

תות

עץ נשיר, מונה 10-15 מינים. הגיע לישראל ממדינות אסיה. צמח התות הינו חד ביתי או דו בייתי. בצעירותו העץ גדל מהר אך מאט את הקצב של צמיחתו בשלב מסויים ומגיע עד לגבוה של 10-15 מטרים. הצמח מפיץ את זרעיו ע”י ציפורים ועטלפים. מעלי העץ ניזונים זחלי טוואי המשי. לעצים צעירים הם מזיקים ולבוגרים פחות. את טוואי המשי מגדלים בעיקר בסין, שהיא היצרנית הגדולה היותר של משי. שם מגדלים את עצי התות במטעים גדולים. תקופת לבלוב בחודש אפריל ולקראת מאי הפירות מבשילים.

בישראל נפוצים 3 סוגים עיקריים: תות שחור, תות לבן ותות פקיסטני.